Webbplatsen använder antigen IE11 eller teknik som troligen inte stöds i din webbläsare. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.

Till huvudinnehåll

Vernissage 12/9

Välkommen på vernissage lördagen den 12 september med invigning av nya delar av utställningen Älskade hus, tillsammans med konstnärerna Annika Andersson och Joel Bille. Fri entré!

"En poetisk dimension"

Vernissage lördag den 12 september kl. 12-16

Slöjd & Byggnadsvård, Otto Salomons väg 4, Floda

Annika Anderssons konst och Joel Billes musik bildar tillsammans "En poetisk dimension" som komplement till den pågående utställningen Älskade hus och tillför på så sätt ett rum för eftertanke – om hur vi bor, och hur världen bor i oss. Verken öppnar upp för ytterligare perspektiv på vad ett hus kan symbolisera. De får oss att stanna upp och reflektera över platsers dolda berättelser. 

På vernissagen presenteras konstnärerna och deras verk. Välkomna! 

En ödesdiger måltid

Centralt i utställningen står ett bord, uppdukat för sex gäster. På tallrikarna gestaltas olika aspekter av frosseri, girighet och högmod i relation till klotets resurser.

Verket, En ödesdiger måltid, är skapat med inspiration från litterära verk och forskning om klimatförändringarna. På väggarna hänger bilder av klot i olika textila tekniker.

I utställningen hörs nyskapad lågmäld musik av Joel Bille.

Arrangörer

Nääs konsthantverk i samarbete med Slöjd & Byggnadsvård. 

Vad är ett hus?

Som en pendang till Slöjd och Byggnadsvårds pågående utställning Älskade hus tillför Nääs Konsthantverk under hösten en serie konstutställningar i ett angränsande rum i samma byggnad, under temat "Vad är ett hus?"

Utställningarna sätter fokus på huset som en existentiell och poetisk plats.

Annika Andersson

Porträtt av en kvinna med grått hår och glasögon.
Fotograf: Sebastian Waldenby

Annika Andersson är bosatt i Tollered och arbetar främst i den vävande traditionen. I vävstolens begränsningar finner hon både trygghet och utmaningar. Annika återkommer ofta till ett repetitivt arbetssätt, långsamheten i processen uppmanar både till närvaro och flykt. Centralt i Annikas arbetsmetod är färgning av textila material både med naturliga och syntetiska pigment, paletten är relativt dov med en lite smutsig karaktär. Perfektion skaver och slumpen är hennes assistent. Annika arbetar med uppdrag och utställningar både i Sverige och utomlands.  

Joel Bille

Porträtt av en man med glasögon och hår som sticker fram under en mössa.
Fotograf: Joel Bille

Joel Bille är bosatt i Floda och tog sin examen på Musikhögskolan våren 2020. Joel Bille skapar klassisk musik, kammarmusik, med en egen särpräglad ton och uttryck. 

Älskade hus - utställningen


Senast uppdaterad: 2026-08-17 12:05