16/1 "Arkitekter i skolan" - en metod för barndialog om bevarande
Föreläsningen "Arkitekter i skolan" - en metod för barndialog om bevarande hålls av Martin Staude och Louise Björk våren 2026.
Anslut till föreläsningen
16/1 kl. 12:15-12:45
Föreläsningen hålls via Teams men du behöver inte ha Teams för att ansluta, använd bara länken nedan på rätt dag och rätt klockslag.
Länk till föreläsningen kommer publiceras här på sidan.
Om föreläsningen
När elever från årskurs 5 på Öxnered skola hörde av sig med frågan om man inte kunde riva det gamla skolhuset på skolgården och ersätta det med en multiarena kändes det inte lämpligt att svara dem med endast ett kortfattat bestämt NEJ. Vi är skyldiga barnen en djupare förståelse för historiska värden och att gemensamt undersöka vilka alternativ som kan finnas utifrån ett bevarandeperspektiv. I föreläsningen redovisas barndialogen som har genomförts mellan sommar- och höstlov 2025.
Martin Staude, stadsarkitekt, och Louise Björk, bebyggelseantikvarie, arbetar på Miljö- och bygggnadsförvaltningen i Vänersborgs kommun.