Trädvårds- och beskärningskurs 7/3 2026
Utnyttja vårvintern för att ge dina äppel- och päronträd den omsorg de behöver. Under denna kurs lär du dig grunderna i trädvård och beskärning, där teori och praktik kombineras för att ge dig en heltäckande förståelse. Kursen hålls i en fruktträdgård i Mariestadsområdet.
Datum: 7 mars 2026
Tid: Lördag kl 10-15
Kursledare: Joachim Löfgren, trädgårdsmästare och fil. mag., som undervisar i trädgårdshantverk vid Institutionen för kulturvård, Göteborgs universitet.
Avgift: 1 545 kr
Plats: I en fruktträdgård i Mariestadsområdet. Mer info kommer.
Anmälan
Om kursen
Upptäck glädjen i att skapa egna fruktträd under en heldagskurs! Välkommen till en inspirerande och praktisk dag där du får lära dig grunderna i ympning. Kursledare är Joachim Löfgren, en erfaren trädgårdsmästare vid anrika Hällekis säteri på Kinnekulle som även undervisar som gästlärare på Göteborgs universitets trädgårdsmästarutbildning. Med en lång och gedigen bakgrund inom olika grenar av trädgårdsbranschen är han en uppskattad föreläsare och inspiratör inom sitt område. Under dagen kommer du att få:
- Grundläggande teori om trädvård och beskärning
- Praktiska övningar i beskärningstekniker
- Tips och råd för att upprätthålla friska och produktiva fruktträd.
Fika och lunch
Medtag egen mat och fika. Kaffe och te finns att tillgå.
Tag med
Varma, oömma kläder anpassade för utomhusväder. Om du har egna sekatörer eller grensågar, ta gärna med dem. Allt nödvändigt material och redskap finns att låna på plats. Medtag egen matsäck.
Att tänka på
Kursledaren har mycket att lära ut på kort tid så var noga med att komma i god tid innan kursen startar.
Frågor om kursen
Bokning, reservplats, mat och betalning:
Studieförbundet Vuxenskolan Skaraborg
www.sv.se/skaraborg
Tel 010-6821090
Epost: skaraborg@sv.se
Kursinnehåll:
Slöjd & Byggnadsvård
Tel: 010-441 43 60
E-post: slojdochbyggnadsvard@vgregion.se
Läs mer om att gå kurs på Nääs