Tälj med kniv och yxa - kurs för kvinnor 19-20/6

—————————————————————————————————————
Slevar, burkar och klädhängare. Leksaker, skålar och knoppar. Lyckan är att tillverka sina egna saker.
(Den här kursen var tidigare planerad till april men flyttat till juni pga. av pandemiläget)
Det är viktigt att vi inte glömmer bort att göra själva. Det ger frihet att veta att man kan själv! Det är roligt och man mår bra av att slöjda.
Vi täljer med kniv och yxa, bandkniv och täljhäst i färskt virke. Vi börjar med täljandets grunder, sedan täljer vi saker i egen takt. Verktyg, material, föremål och böcker till inspiration finns på plats. Kursen riktar sig till kvinnor, både nybörjare och er som har täljt förut.
Under helgen får du lära dig mer om:
* Grunderna i att tälja med kniv och yxa, bandkniv och täljhäst
* Träets olika egenskaper, t.ex. krympning, och annat som vi behöver tänka på vid arbetet
* Träslagen och dess användning
* Ytbehandling
* Bryning av verktyg
Kursledare
Mette Handler är köpenhamnstjejen som flyttade till Norge 25 år gammal för fjällens skull och som 25 år senare flyttade till Sörmland för kärlekens. Hon är jägmästaren som blev byråkrat, men som åter ville känna skogen i händerna, skiftade rikting i livet och utbildade sig inom slöjd och möbelsnickeri. Hon har deltagit i flera utställningar och håller på med olika slöjdaktiviteter och kurser. Mette tycker om variation och kontraster; från krympburk till ett helt hus, från huggen skål till klassisk fåtölj. Läs mer på www.mettehandler.se eller i tidskriften Hemslöjd nr 2, 2014.
I oktober går fortsättningskursen med Mette, Slöjda en pall - kurs för kvinnor.
Fika och lunch
Välkomstfika och enklare lunch ingår i kursavgiften. Meddela eventuella allergier eller önskemål vid anmälan.
Tag med
Alla verktyg du behöver finns på plats. I butiken finns även en del att köpa för den som vill. Men har du egna verktyg får du såklart gärna ta med dig dem. Material finns också på plats.
Att tänka på
Kursledaren har mycket att lära ut på kort tid så var noga med att komma i god tid innan kursen startar.
Parkeringstillstånd hämtas i kurslokalen i Slöjdseminariet. Men parkeringen sker nere vid Källnääs (skyltat) och det tar en liten stund att gå mellan parkeringen och Slöjdseminariet.
Slöjdlärarseminariet på Nääs har utbildat i slöjd ända sedan 1880, därför inleds alla kurser på platsen med en kort introduktion i samband med välkomstfikat.
Att gå kurs på Nääs under pandemin
Kurserna som går i Slöjdseminariet under 2021 är begränsade till sex deltagare mot tidigare 8-12.
Den stora fördelen är såklart att smittorisken blir betydligt lägre. Men det innebär också en högre kvalitet då du snabbare kan få hjälp och mer personlig handledning samtidigt som risken att behöva vänta på maskiner eller utrustning minskar. Nackdelen är att priset blir högre när kostnaden ska delas på färre personer.
Om coronasituationen förändras kan det hända att vi tar in fler deltagare till höstens kurser och då sänker priset. Ifall det blir aktuellt så meddelar vi det på vår hemsida under varje kurs och i våra sociala medier, samt via mail eller sms till er som redan anmält er.
NÄR, VAR & HUR
Datum: 19-20 juni 2021
Tid: Lör & sön 10-17
Kursledare: Mette Handler
Avgift: 2 500 Kr
Plats: Vinkelsalen i Slöjdseminariet, Nääs
Anmälan och frågor
Klicka här för att komma till SV:s anmälningssida för kursen
Frågor om anmälan och betalning:
Studieförbundet Vuxenskolan Lerum
www.sv.se/lerum
Tel 0302-158 58
Epost: lerum@sv.se
Frågor om kursinnehåll:
Hemslöjdskonsulenterna
Tel: 070-662 68 01
E-post: hemslojd@vgregion.se
Läs mer om att gå kurs på Nääs här